اسماعیل‌زاده: در کاپ آسیا فهمیدیم کجای بسکتبال هستیم

معصومه اسماعیل‌زاده، بازیکن تیم‌ ‌ملی بسکتبال بانوان در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد بازی‌های آسیایی، اظهار کرد: اولین‌بار بود که در این مسابقات شرکت می‌کردیم و سطح آنها واقعا بالا بود. روز اول بازی‌ها استراحت داشتیم و وقتی بازی‌های تیم‌های دیگر را نگاه می کردیم مشخص بود که آنها زمان زیادی را تمرین کردند. از نظر جو مسابقه نیز زمین، امکانات مناسب و تعداد تماشاگران زیاد بود.

او در مورد بازی با استرالیا، بیان‌ کرد: تکنیک و سبک بازی استرالیا، اروپایی است و با  تیم‌های آسیا  فرق دارد. استرالیا تیم چهارم جهان است و ما برای اولین بار وارد مسابقات می شدیم و برابر یک تیم قوی بازی می کردیم. مسلما هیجان و استرس تاثیرگذار بود. تلاش مان را کردیم  ولی متاسفانه نتوانستیم نتیجه‌ بگیریم.

اسماعیل زاده در ادامه‌ خاطر نشان کرد: خوبی بازی اول این بود که چون مقابل یک تیم قوی قرار گرفتیم با نقطه ضعف‌هایمان آشنا شدیم و آنها را برای بازی با ژاپن آنالیز کردیم.

بازیکن تیم‌ ‌ملی بسکتبال بانوان با اشاره به برتری ایران در اوایل بازی مقابل ژاپن ، گفت‌: با ژاپن خوب شروع کردیم و جلو بودیم، اما مشکلی که داشتیم مربوط به دفاع بود. بعضی وقت‌ها دفاعمان بد عمل کرد و دو امتیازی می خوردیم. موضوع دیگر هم به داوری مربوط می‌شود و هم مربوط به خودمان که از نظر جسمی بعضی وقت‌ها کم آوردیم.

او ادامه‌ داد: بازی با ژاپن را به خودمان باختیم تا ‌دو دقیقه آخر تمرکزمان را از دست دادیم که باعث ببازیم.

اسماعیل زاده  گفت‌: حضور در این مسابقات خیلی خوب بود. متوجه نقطه ضعف‌هایمان شدیم و متوجه شدیم که باید کجاها کار کنیم و دیگر این که قبل از بازی‌های جهانی فیلیپین کمک بزرگی به تیم‌ ‌ملی بود که بدانیم کجای بسکتبال سه به سه هستیم و هنوز چقدر راه داریم که به سطح آسیا برسیم.  

او ادامه‌ داد: بازی با ژاپن به این نتیجه‌ رسیدیم که چیزی از تیم‌هایی مثل چین، ژاپن، کره و اندونزی کم نداریم. ژاپن هر چند یکی از قدیمی‌ترین تیم‌ها در این مسابقات بود  ولی جلوی آنها خوب کار کردیم.

بازیکن تیم‌ ‌ملی بسکتبال بانوان با اشاره به این موضوع که با حضور در این مسابقات تجربیات خوبی را به دست آورده‌ایم، ادامه‌ داد: یکی از دستاوردهای این بازی از نظر فنی بود همین که تیم‌ها و بازیکنان خوبی را دیدیم که از نظر فنی و بدنی خوب بودند، شناخت بهتری پیدا کردیم و به این موضوع توجه کردیم. در بسکتبال سه به سه واقعا چه چیزی مهم است. مهم‌ترین موضوع هم این است که به اطلاعات به روزتر در بسکتبال نیاز داریم. باید خودمان را به مسیری که تیم‌های دیگر می‌روند، وارد کنیم.

او خاطر نشان کرد: در بازی با استرالیا و ژاپن متوجه شدیم در بسکتبال سه به سه  از سطح آسیا دور نیستیم و با تمرین بیشتر و این که مربیان خوب بتوانند به تیم کمک کنند، می‌توانیم پا به پای تیم‌های خوب بازی کنیم و حتی آنها را ببریم.

اسماعیل زاده با اشاره به حضور مربی خارجی در تیم‌ ‌ملی بسکتبال، تصریح کرد: مربی خارجی شاید تاثیرگذار باشد و شاید هم دلسوزانه با تیم کار نکند. مربیان خودمان بد نیستند اما اگر مربی خارجی انتخاب شود که چه بهتر. می‌توان یک مربی ایرانی را کنارش قرار داد تا یاد بگیرد.

او خاطر نشان کرد: اگر قرار است برای بسکتبال اتفاقی رخ دهد و توسعه داشته باشیم ۵۰ درصد به خودمان باز می‌گردد که بخواهیم تلاش کنیم. اگر سرمربی، ملی است در کلاس‌های بین‌المللی شرکت کند. همه باید به اندازه خودشان تلاش کنند. اگر سرمربی خارجی نیست مربیان ایرانی باید تلاش کنند حتی حضور آقایان در حیطه خانم‌ها به دلیل تجربه و اطلاعات بیشترشان کمک بزرگی به تیم خانم‌ها است.

بازیکن تیم‌ ‌ملی بسکتبال بانوان،  گفت‌: اگر بازی‌های تدارکاتی بیشتری با کشورهای دیگر انجام دهیم آمادگی‌مان را از نظر جسمی و تکنیکی به دست می آوریم. ما مسابقات جهانی را پیش رو داریم. این که اردوی خودمان را بدون بازی تدارکاتی برگزار کنیم و وارد مسابقاتی شویم که تیم‌های خوب جهان حضور دارند، نتیجه‌ خوبی را کسب نمی‌کنیم و اگر ببازیم می‌گویند با این نتیجه‌ باخته‌اند  ولی نمی‌گویند که با تیم‌های بزرگ جهان بازی داشتیم.

او ضمن اشاره به این موضوع که بازی‌های آسیایی و جهانی از هم متفاوت هستند، گفت‌: در بازی‌های آسیایی اگر کمی بیشتر تلاش کنیم می‌توانیم مقام بیاوریم. تیم نیوزیلند یک سال برای مسابقات تلاش کردند و در آسیا هم اول شدند اما مسابقات جهانی جای تجربه اندوزی است.

اسماعیل زاده با اشاره به این موضوع که در لیگ تیم‌های ما پنج نفره هستند اما در تیم‌ ‌ملی سه به سه بازی می‌کنیم، گفت‌: وقتی فیلم‌های بازی را نگاه می‌کردم در دفاع کردنمان حالت پنج به پنج داریم. یعنی بازیکن وقتی پاس می‌دهد من یک گام عقب می روم تا بازیکن دیگر را کمک کنم  ولی در سه به سه این کار اشتباه است. اگر بازیکن یک قدم عقب‌تر باشد حریف توپ را شوت می‌کند. تیم‌های کشورهای دیگر فقط بازیکن سه به سه بودند نه مثل ما که در لیگ بازی‌های پنج به پنج انجام می‌دهیم  ولی در تیم‌ ‌ملی سه به سه بازی می‌کنیم.

او خاطر نشان کرد: اگر این دو از هم جدا شوند سه به سه را انتخاب می‌کنند، چون هم بحث سرعت مطرح است و هم این که بازیکن از نظر تاکنیکی و فردی باید تلاش کند. 

اسماعیل زاده در پایان از حس خود بعد از شرکت در مسابقات، گفت‌: وقتی جلوی بازیکنان استرالیا و ژاپن بازی می کردیم لذت می بردم و حس خوبی داشتم. به دلیل این که یک بازیکن  بعد از تمرین و تلاش دوست دارد در این سطح از مسابقات بازی کند و یاد بگیرد. در این دو بازی خیلی مسائل را یاد گرفتیم که از نظر فنی چه اشکالاتی داریم و باید تمرین کنیم، چه مواردی نقطه قوت مان است و می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. امیدوارم اعزام به مسابقات ادامه‌ پیدا کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *