لودویگ گورنسن: فیلم Tenet حتی پس از چند بار تماشا همچنان میخکوب کننده است

admin دسته‌بندی نشده

تا امروز آهنگ سازهای قدری گام به گیتی موسیقیایی شگفت انگیز خلق شده برای «تلاطم ستارگان/جنگ های هنرمند ای» توسط جان ویلیامز افسانه ای گذاشتند. اما از بین این آهنگ سازها یکی از معدود اشخاصی که کاری واقعا متفاوت با آثار ویلیامز را ارائه رحم و از قضا بوسیله شدت تک ستایش منتقدان و تماشاگرها استراحت گرفت، لودویگ گورنسن (Ludwig Göransson)، آهنگ ساز سوئدی است. همان هنرمندی که در مراسم اسکار سال ۲۰۱۹ میلادی، این مزد را از آکادمی علوم و هنرهای سینما دریافت کرد و به زودی متولد ۳۶سالگی خود را جشن می گیرد.

گورنسن همکاری با جان فاورو، خالق سریال «مندلورین» برای آفرینش یک موسیقی متاخر و بیرون آمده از دل داستان های فضایی، سامورایی محور و وسترن را خوف انگیز می داند و بوسیله دنبال این طور امتحان هایی می گردد؛ پروژه هایی که بتواند در آن ها بوسیله آزمون و خطا بپردازد و از سازهای متفاوت بهره ببرد. این آهنگ ساز درود شده دور شدن از تکنولوژی و غوطه شدن در جهان ساخت و ضبط موسیقی بدون توجه به هیچ نکته ی دیگری را حرکتی پراهمیت برای بروز خلاقیت می داند و می گوید از بچگی فیلم ها و سریال ها را با توجه یکسان به تصاویر و موسیقی های آن ها دنبال کرده است. وی باور دارد که اکثر موسیقی های عطا که امروز ایجاد می کند، داخل ۷سالگی به شکل ناپخته در ذهن او نواخته می شدند و حالا صرفا می توانند تبدیل بوسیله آهنگ های تمام شوند.نقد فصل اول سریال وسترن فضایی مندلورین

لودویگ گورنسن: «آهنگ سازی گاهی برای غلام دقیقا مثل حل یک پازل است؛ مدام از هر وسایل نواختن موسیقی/قطعه ی پازل به سراغ قطعه ی پازل بعدی می روم تا تصویر کلی لباس بگیرد. به همین فکر وقتی برخی از آهنگ های سریال The Mandalorian را شخصا می نواختم، احساس می کردم داخل اوج خلاقیت ورزی صبر دارم و مجددا کودک شده ام. وقتی پس از یک ماه بردگی کردن خویشتن در استودیو سراغ فاورو رفتم و ۵ موسیقی باریک شده را بخاطر او پخش کردم، بهترین موافقت رخساره داد؛ او پس از شنیدن چند نفس از آهنگ نوشته شده برای خویشتن مندو بوسیله من نگاه کرد و گفت: خودش است! موسیقی پا بر جا سریال دقیقا همین آهنگ است».

بخاطر لودویگ گورنسن یکی از عمده ترین نکات آن است که موسیقی های اثر، دقیقا بوسیله بزرگی همیشگی عناصر آن باشند. بوسیله این ذهنی که اگر یک قصه بوسیله موضوعات متعددی می پردازد، لوکیشن های اضافی دارد و اسطوره ی چند شخصیت را ستایش می کند، چنین تنوعی در موسیقی آن هم بوسیله چشم بیاید. همچنین وی قدیم می خواهد مورد تک آهنگ ها حزن تو ایستگاه خود عالی باشند و هم درکنار دیگر آهنگ های آلبوم موسیقی متن اثر، مجموعه ای جذاب را شکل بدهند.

البته وی هرگز خود را درگیر مقایسه با بزرگان نمی بطی ء و در این باره می گوید: «هیچ کس قرار زدودن مظفر بوسیله خلق موسیقی هایی شود که جان ویلیامز بزرگ آن ها را تقدیم دنیا Star Wars کرد. پس من اندوه به این فکر کردن نمی کنم که چه اشخاصی آهنگ های غلام را با آن آثار بسیار ارشد مقایسه خواهند کرد. صرفا تکاپو می کنم نسبت به خود باطراوت گیر باشم و از هر آهنگ، انتظارات بالایی داشته باشم. در این سطر هم باید از تمامی نمونه های مختلف ساخت موسیقی روزی برد تا نتیجه ایده آل از آب دربیاید».

آهنگ سازی که انقدر به جزئیات وقار می دهد و همکاری با یک ارکستر مبصر را به شدت یار دارد، پروسه ی ساخت آلبوم موسیقی متن فیلم سینمایی «تنت» کریستوفر نولان را امتحان ای زیاد جذاب می داند. البته وی باور دارد که دوست داشتنی ترین نکته ی پروژه برای او شناخت بیش بالای نویسنده و کارگردان پی از دنیای هنر موسیقی است:استاندارد اوج وجود داشتن دانش وی راجع بوسیله جهان موسیقی را باور نمی کردم. چنانچه کسی کریستوفر نولان را هنگام صحبت راجع به آلبوم موسیقی متن فیلم Tenet با غلام می دید، فکر می کرد او ۱۰ها سال از عمر خود را صرف ساخت موسیقی متن برای فیلم ها و سریال های مختلف کرده است. راستش را بخواهید، غبطه نداشتم یک روز با کارگردانی مواجه بشوم که انقدر کار من را می شناسد و به راحتی با اصطلاحات تخصصی خواسته های خود از آلبوم موسیقی متن اورجینال جای پا را تطویل می دهد.

او در تعداد بسیار بالایی از جلسات پرونده موسیقی حضور فعال داشت، نظر می عدل و به گفت وگو با همه می پرداخت؛ مورد دیگری که تا قبل از «تنت» ندیده بودم. در یکی از جلسات و وقتی که فکر می کردم او مبتلا گپ شده است و توجهی به کار ما ندارد، نکته ای را بوسیله ارکستر گوشزد کردم. سرزده نولان من را دوستانه خطاب فراغت داد و گفت گفتگو خود را خبط نقل مکان کرده ام. غلام هم یک جنین دیگر چک کردم و دیدم ای وای! مقاوم می گوید. درحالی که اصلا فکر نمی کردم متوجه مجرد اصطلاحاتی مجهز درون این عموم بشود.

«تنت» یک فیلم سینمایی چندلایه است و با هر بازبینی می استعداد بیش ازپیش آن را مانوس و دریافتن کرد – لودویگ گورنسن

لودویگ گورنسن ساخت موسیقی های فیلم Tenet را از بیشتر از یک سال قبل شروع کرد: «نولان یکی از معدود فیلم سازهایی است که پیدایش آلبوم موسیقی متن فیلم را از کود ی پیش تولید شروع می کند تا تیمار تک مورد اعضای تیم سازنده به شناخت کامل از آن برسند و اندوه زمان کافی برای تطابق کامل موسیقی با فیلم وجود داشته باشد. زیاد خوشحالم که فرمان روی فیلم به موقع تمام شد و تعداد زیادی از تماشاگرها به زودی «تنت» را می بینند. من همین اواخر که باید خاموش آرام امر روی موسیقی متن گسستگی دوم «مندلورین» را اول می کردم، با فقره از ساختمان در پروسه ی تکمیل تدوین صوتی Tenet آستان داشتم.

۳ ماه طولانی از خانه ی خویشتن کارهایی نهایی روی Tenet را انجام می دادم و مدام با کریستوفر در مناسبت بودم. باتوجه به اینکه بارها در اکران های آزمایشی فیلم حضور داشتم، می توانم به شما اطمینان بدهم که او راست دارد! این فیلم باید در سینماها دیده شود. فکر می کنم جهان به چنین حرکتی نیاز داشت؛ به اینکه یک فیلم اکران درون طولانی بازارهای سینمایی ممکن را شروع درنگ. آدم ها «تنت» را خواهند دید و واقعا مدتی از دنیا معمولی جدا می شوند.

هر طبقه که این فیلم را می بینم، از مقدمه شوکه و میخکوب می منحوس. زیرا «تنت» لایه های فراوانی دارد و با هر بازبینی می قابلیت بیش ازپیش آن را شناخت و درک کرد. بوسیله شدت منتظرم تا مردم این فیلم را ببینند».کریستوفر نولان مشتاق خلاقیت ورزی است و این را فقط بوسیله خود محدود نمی کند. موقع ساخت فیلم های او، همگی ی اعضای آویشن سازنده اجازه ی خلاقیت ورزی را دارند. او من را غم بارها به شجاع بودن و نترسیدن از امتحان کردن کارهای نوظهور برای ساخت موسیقی متن وسوسه کرد. بارها و بارها وی بوسیله یک بازیگر، فیلم بردار، منِ آهنگ ساز و افرادی دیگر رخصت ی ابراز خلاقیت را رحم و حاصل از نظر همه معرکه از آب درآمد. – لودویگ گورنسن

مطابق جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون ساعاتی قبل پیش معامله بلیط های فیلم Tenet در بسیاری از کشورهای دنیا شروع شد. تاریخ اکران بین المللی اصلی فیلم تنت ۲۶ اوت (۵ شهریور) و تاریخچه اکران فیلم درون چین و آمریکا ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) است.

شاید دوست داشته باشید:

کمیسیون: نماوا، فیلیمو و روبیکا در محاسبه هزینه ترافیک بین الملل بخاطر محتوای داخلی تخلف کرده اند

مجلس اصل ۹۰ مجلس پس از شکایت یکی از نمایندگان، جلسه ای را با حضور رئیس ساترا و مهتر سازمان تنظیم […]

وزارت ارتباطات ۲۴ ساعت به اپراتورها برای رفع اختلال کلاب هاوس زود عدالت

از ۱۹ فروردین، دسترسی به شبکه اجتماعی کلاب هاوس روی شبکه همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران با اختلال مواجه شد. اپراتورهای مذکور داخل […]

آزمایش Find My اپل روی محصولات متفرقه به زودی آغاز می شود

اپل در  کنفرانس WWDC 2020 اعلام کرد می خواهد سرویس Find My را برای وسیله های متفرقه همچنین تو دسترس استراحت […]