آخر هفته چه فیلمی ببینیم: از Matewan تا Forgetting Sarah Marshall

admin دسته‌بندی نشده

زومجی در شماره ی ۱۷۹ سری مقالات آخر هفته چه فیلمی ببینیم؟ در مطلع سراغ دو اثری می جوی که با رویه هایی بسیار متفاوت، مخاطب را واقعا با خویشتن به یک دهکده و پیرامون های زمانی خاص می برند؛ اولی این کار با درامتیزه کردن متجاوز خوب یک داستان حقیقی ادا می دهد و دومی یک شبه-خوش ذات اختصاص و سیاه وسفید است که داخل آن تاریخ، جغرافیا و در کل جوهره ی یک دهات از نگاه کارگردان به شمایل کشیده می شود؛ کارگردانی که در همین دهکده به جهان آمد و سال های سال داخل آن زندگی کرده است.

اما دو فیلم پایانی سیاهه مقاله معرفی فیلم سینمایی این هفته بامزه و حقیقتا خنده آور هستند. البته آن ها اندوه در لب داشتن شباهت تو خنداندن مخاطب، با یکدیگر یک تضاد رادیکال دارند؛ یکی فقط به درد مخاطب بزرگ سال می خورد و دیگری را تقریبا هر شخصی می تواند به تماشا بنشیند.

Matewan (1987)

جان سیلز با نویسندگی و کارگردانی فیلم Matewan، محصول سال ۱۹۸۷ میلادی که رمان آن در ویرجینا غربی روایت می شود، یک ماجرای واقعی را به شمایل کشید؛ قصه ای تاریخی راجع بوسیله اعتصاب کارگرهای معدن زغال عقل در شهری کوچک. این رخداد که به عنوان «نبرد قریه Matewan در سال ۱۹۲۰» شناخته شده است، به شلیک شدن گلوله های بسیار و خون ریزی رسید. تعداد قابل توجهی از مردم شهرهای دوره بی قراری تا مدت ها این اتفاق را با جزئیات برای یکدیگر تعریف می کردند.

فیلم Matewan به نوع دوستی با پرداختن به گنجایش های مختلف شکل گیری چنین حوادثی نشان می دهد که چه اعتبار داخل بسیاری از مواقع، افسانه ها می توانند مبهم نمدار از ماجرای میسر ای باشند که تو شروع به دیدن می آید. غلبه واقعی روایت فیلم هم سرچشمه خمود از نحوه ی معرفی شخصیت های متنوع آن است. جان سیلز چه وقتی می خواهد برای نخستین وهله یک کاراکتر را بوسیله داستان بیاورد و چه زمانی که بوسیله دنبال معرفی افراد قدرتمند و بانفوذ مجهز داخل دو طرف رزم باشد، به شکلی حساب شده و عالی این حکم را انجام می دهد؛ تا مخاطب مثلا به منت درک کند که چگونه وجود یک جاسوس در متن افسانه می تواند نفوذ قابل توجهی روی تقدیر شخصیت ها بگذارد. سئوال حقیقی فیلم هم شاید این است که دقیقا چند نفر از افرادی که در اصل باعث وبانی شعله گرفتن آتش پیکار بودند، در خود نبرد جان دادند و چند نفر فقط فداکاری اسطوره های ارشد نم هستند؟

فیلم Matewan در زمان اکران به عنوان یک ضعف مالی جدی شناخته شد و تحسین های منتقدان همچنین کمکی به آن نکردند. هرچند که برخی از تحلیل گرها، کمپین تبلیغاتی ضعیف فیلم را دلیل واقعی دچار شدن آن به شکست مالی می دادند. البته وقتی در سال ۲۰۱۹ میلادی فیلم Matewan به کالکشن عظیم و ارزشمند Criterion پیوست، مخاطبان استقبال قابل قبولی از آن داشتند.

My Winnipeg (2007)

قریه وینیپگ، ده مانیتوبا، قلمرو کانادا. گای مدین، فیلم سال ۶۴ساله ی کانادایی که در طول دوران فعالیت صنف ای خود تک توجه رسانه ها و جشنواره های سینمایی معروفی قرار اندوهناک است، در فیلم My Winnipeg به یاد مردم ها می آورد که چه قدر ما عمر را ویژه و منحصر بوسیله فرد می بینیم؛ چه قدر دنیا از دید هر نفر یک تحسین به خصوص دارد و هر مردم چگونه می تواند متفاوت با هر شخص دیگر یا شبیه بوسیله هر شخص دیگر عمر را بشناسد.

او داخل فیلم My Winnipeg دقیقا همان وضع که از اسم فیلم برمی آید، سال ها زندگی در یک شهر را فقط و فقط از نگاه خود معرفی می کند؛ آن هم داخل قالب یک شبه-مستند که بازیگران واقعی آن باید نقش اعضای قوم ی گای مدین درون ادوار متفاوت را بازی کنند. او به هیچ عنوان تعارفی ندارد و دروغ نمی گوید؛ تا ولایت را دقیقا همان روش که در سنین متفاوت نظر و شناخت، به مخاطب علامت بدهد.

نتیجه اثری است جسورانه، انتزاعی دار و دیدنی برای مخاطب اختصاص. زیرا فیلم ساز چه وقتی مشغول استفاده از فوتیج های قدیمی است و چه وقتی بوسیله بازسازی خاطرات و حتی بعضا تصورات خویشتن از زندگی درون این خانه دادن می پردازد، کمال مطلوب دارد و خود زندگی را علامت می دهد. شاید بوسیله این گرایش که چند نفر از بینندگان میان خندیدن به سکانس های جالب فیلم My Winnipeg، متجاوز از گذشته اعتبار حساسیت خاص و منحصر به بی تا خویشتن از زندگی را بدانند.

Forgetting Sarah Marshall (2008)

جیسون سیگل، بازیگر سریال How I Met Your Mother، میلا کونیس، کریستن بل، پل راد، جونا هیل، جیسون بیتمن و بیل هاردر، ستاره سریال Barry همگی در فیلم کمدی Forgetting Sarah Marshall محضر دارند؛ اثری که برای مخاطب ارشد سال مخلوق شده است و یک طنز فراموش شدنی و صرفا سرگرم کننده به حساب می آید. رمان آن تیمار راجع بوسیله مردی است که سرزده می فهمد دوشیزه مورد علاقه ی او دیگر نمی خواهد با وی عمر کند. در نتیجه می خواهد با انجام کارهای متفاوتی که معمولا اهل انجام آن ها نیست، دختر را از یاد ببرد. اما دقیقا سر از همان نقطه ای درمی آورد که سارا مارشال در آن جناب دارد.

لحظات کمدی فیلم را تلاش های پیتر برای درست به دیدن آمدن و قضاوت های همگی از رفتارهای شخصیت های مختلف می سازند. فیلم Forgetting Sarah Marshall که سه برابر بودجه ی خویشتن سودا داشت و یک معلول موفق از آب درآمد، یک فیلم رمانتیک حزن محسوب می شود. اما همواره پیمانه مضحک آن بیشتر است.

Elf (2003)

یک فیلم کمدی پرشده از امید، خنده و عشق که کم وبیش تمام اعضای قوم می توانند از آن لذت ببرند و یک سکانس بسیار بامزه با حضور پیتر دینکلیج، هنرمند نقش تیریون لنیستر در سریال Game of Thrones تیمار دارد. بادی یک مردم با بازی ویل فرل است که تو راهنما شما و توسط الف ها مبصر شد. ولی وقتی فهمید که داخل عنصر یک الف نیست، به بخانه برگشتن نیویورک بازگشت تا پدر خود را بیابد. فیلم الف حزن نشان می دهد که چگونه او باثبات آرام از زندگی انسانی، مقیاس متین حرف زدن، مهربانی و دیگر احساسات انسانی سردرمی آورد. آن بی قراری درحالی که حتی خانواده ی او دقیقا نمی دانند که باید با وی چه کنند.

الف درون طول کمتر از ۱۰۰ دقیقه بوسیله خوبی مخاطب را با یک مضحک فانتزی همراه می کند و ورای لبخندهایی که روی لب می نشاند، دیالوگ ها و سکانس های واقعا دل گرم کننده ای دارد. بوسیله همین برهان انقدر خوب عمر کرد و بسیاری از آدم جهان همواره در زمان فرا فرود امدن سال نو میلادی مشغول تماشای فیلم Elf می شوند. مگر ممکن است که مواجهه با تقدیر هایی از داستان زندگی مردی که بابانوئل را می شناسد، دوست داشتنی نباشد؟

شاید دوست داشته باشید:

آیپد پرو 2021 داخل طبق آیپد پرو 2020 اپل

پس از مدت ها کام سرانجام جدیدترین نسل از تبلت های رده بالای آیپد پرو اپل معرفی شد. آیپد پرو […]

شیائومی در یک دقیقه بیش از ۳۰ هزاره می میکس فولد فروخت

به گزارش جی اس ام آرنا، شیائومی ابتدایی سودا خاص می میکس فولد را شروع کرده است و برابر انتظار، […]

کمیسیون: نماوا، فیلیمو و روبیکا در محاسبه هزینه ترافیک بین الملل بخاطر محتوای داخلی تخلف کرده اند

مجلس اصل ۹۰ مجلس پس از شکایت یکی از نمایندگان، جلسه ای را با حضور رئیس ساترا و مهتر سازمان تنظیم […]