نگرانی اروپا از تفوق اسپیس ایکس کنار بازار پرتاب های فضایی

admin دسته‌بندی نشده

بیش از یک هفته ی پیش، سازمان فضایی اروپا (ESA) از برنامه ای برای مطالعه ی «راهکارهای آتی حمل ونقل فضایی» صحبت به میان آورد. درواقع این اداره به منظور مطالعه درزمینه ی سامانه های رقابتی فضایی از سال ۲۰۳۰ به بعد، به سه گانه شرکت آریان گروپ، آویو و راکت فکتوری آگسبورگ، هرکدام سکه ۶۰۰ هزار دلار بودجه اعطا کرد.

به گفته ی دانیل نوینشواندر، مدیر واحد حمل ونقل فضایی درون ایسا، برنامه ی جدید این سازمان بوسیله اروپا دستیار خواهد کرد تا آینده ی پرتاب های فضایی را حساسیت کند و برای آن آماده شود. نوینشواندر به نقل از آرس تکنیکا گفت «این برنامه محور هایی را بنیان می گذارد که به ما امکان می دهند تا آینده را فراتر از موشک های Ariane 6 و Vega-C آماده کنیم. مطالعات این طرح های مفهومی دربردارنده ی خدماتی خواهد بود که نیازهای آینده ی برنامه های فضایی اروپا را اولویت بندی می کنند و درعین حال امکان رفع نیازهای بازار جهانی را نیز به ما می دهند.

مفهوم صحبت های مدیر ایسا این است که نسل بعدی موشک های اروپایی ازجمله بوستر بزرگ زیرفون آریان ۶ و بوستر کوچک نمدار وگاسی، نیازهای فضایی این قاره را درون دهه ی پیش رو برآورده خواهند کرد. هردو این موشک های متاخر که از بوسترهای نسل پیشین تکامل یافته اند، قرار است مقدماتی پروازشان را ظرف مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده ارتکاب دهند. بااین حال، صحبت های نوینشواندر نشان می دهد اروپا به طور فزاینده نگران آن است که موشک های آریان ۶ و وگاسی در بازار پرتاب های فضایی در آینده ی نزدیک رقابتی نباشند. این نگرانی، مسئله ای مهم به حساب می آید؛ بجای درحالی که کشورهای عضو موسسه فضایی اروپا خرج ی ساخت موشک ها را پس از رسیدن به شرایط عملیاتی پرداخت می کنند، خواهش می رود برنامه های آتی ایسا با تأمین هزینه های خود ازطریق جذب پرتاب های تجاری خودکفا شوند.

وزرای قناعت فرانسه و ایتالیا هم اکنون بدین نتیجه رسا اند که از زمان طراحی موشک های آریان ۶ و وگاسی درون سال ۲۰۱۴، راسته پرتاب به روش چشمگیر تغییر کرده است. به نقل از گزارشی تو روزنامه ی فیگارو، ، وزرای صرفه جویی اعتقاد دارند که از آن زمان تاکنون، اقتدار این موشک های متاخر اروپایی بخاطر هم چشمی داخل بازار پرتاب به رویه درخورتوجه کاهش یافته است.

اما برهان واقعی این کاهش هم چشمی پذیری چیست؟ تو یک جمله نمود اسپیس ایکس. این شریک شدن به لطف موشک چندبارمصرف و ارزان قیمت فالکون ۹، موفق شده نفقه ی پرتاب ماهواره های تجاری بزرگی را که می توانند با آریان ۶ بوسیله فضا ارسال شوند، به شدت پایین آورد. موشک های قوم ی آریان زمانی نقشی ممتاز در پرتاب ماهواره های خصوصی مدارهای زمین ثابت ارتکاب می کردند؛ ولی از سال ۲۰۱۴ تاکنون سهم چشمگیری از راسته را ازدست داده اند. علاوه براین، اسپیس ایکس ازطریق برنامه ی سفر اشتراکی خویشتن با فالکون ۹، به تهدیدی جدی بخاطر وگاسی تبدیل شده است. این موشک سبک اروپایی ظرفیت محموله تقریبا ۱/۵ تن حمل را به مدار قطبی زمین دارد.مقاله ی مرتبط:فالکون 9 اسپیس ایکس ۱۰ ساله شد؛ راکتی که عرصه پرتاب های تجاری را دگرگون کرد

آن طور که فیگارو گزارش می دهد، اروپا در سایر بن های رادیکال از اسپیس ایکس پشت باقی مانده است. اسپیس ایکس به دلیل شریک شدن اش با ناسا، حالا می تواند فضانوردان را به فضا بفرستد. درواقع، توماس پسکه، فضانورد فرانسوی قرار است ماه آینده به همراه سه فضانورد دیگر با کپسول کرو دراگون به فضا سفر کند. او احتمالا ابتدایی فضانورد اروپایی از بین چندین اروپایی دیگر داخل آینده خواهد بود که با فضاپیمای اسپیس ایکس به فضا می رسد. اروپا همچنین درحال مهیا نه تو زمینه ی ساخت سالانه ی صدها ماهواره و نه مقرون به صرفگی، هیچ پاسخی برای ابرمنظومه ی استارلینک ندارد.

به دلایلی که گفته شد، وزرای فرانسه و ایتالیا اکنون خواستار آن هستند که اروپا پاسخ فناورانه و صنعت چشمگیری به ظهور اسپیس ایکس بدهد. مشخص نیست این پاسخ در چه قالبی خواهد بود یا کشورهایی اروپایی تا چه حد تند توان پاسخگویی به تهدید رقیب آمریکایی را دارند. علاوه براین، هر نوع دستور کار ای ازنظر دیپلماتیک پیچیده خواهد حیات. برنامه ی آریان در فرانسه عین دارد؛ درحالی که وگا از ایتالیا منشاء می گیرد. آلمان با وجود آنکه در دوران عضویت در اتحادیه ی اروپا هیچگاه سابقه ای از داشتن موشک های عام ندارد، چند همکاری پرتاب کوچک و نویدبخش ازجمله راکت فکتوری آگسبورگ دارد. این سرزمین مقدور است به جای حمایت مالی از رویکرد نهادگرایانه، درصدد تقویت هم چشمی خصوصی باشد.بیشتر بخوانید:دو هفته تا ثانیه برادران رایت؛ هلی کوپتر مریخی ناسا بوسیله زودی مقدماتی پرواز تاریخی اش را ایفا خواهد داددانشمندان نگران دزدیده شدن تلسکوپ جیمز وب به دست دزدان بحری هستندایلان ماسک نخستین نسخه آزمایشی بوستر سوپر هوی را رونمایی کردزمین لزوما دارای بهترین موقعیت وجود در راه شیری نیستسیاره فراخورشیدی نزدیک زمین؛ کاندیدای مناسب بخاطر بررسی های جوی

شاید دوست داشته باشید:

نسل متاخر موتورسیکلت ۱۳۰۰ سی سی KTM سوپر دیوک معرفی کردن شد

بسرنوشت شوم دچار کردن قطعات KTM طولانی به روزرسانی های خود را روی یکی از موتورسیکلت های برجسته موجود تو […]

هواوی هشتمین کمپانی خلاق جهان در سال 2021 لقب گرفت

اقدامات نوآورانه مستلزم سرمایه گذاری عظیم، زنهار از توسعه دهندگان، داشتن آزمایشگاه های پیشرفته رسیدگی و توسعه و چشم انداز […]

آیپد پرو 2021 داخل طبق آیپد پرو 2020 اپل

پس از مدت ها کام سرانجام جدیدترین نسل از تبلت های رده بالای آیپد پرو اپل معرفی شد. آیپد پرو […]